Huawei Y5p
Huawei Y5p
ABOUT THIS ITEM
- 8MP main Camera captures every detail of your face in high resolution
- Furnished with a generously sized display for enhanced viewing
- Thin, lightweight body fits easily in the palm of your hand
- Powerful RAM with powerful chipset accounts for seamless multitasking
- Supporting HUAWEI AppGallery not Google Service
- Available in clours Mint Green, Midnight Black, Phantom Blue
| Battery Size | 3020 mAh |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Camera Type | Primary Camera + Secondary Camera |
| Colour Name | Mint Green, Midnight Black, Phantom Blue |
| Internal Memory | 32 GB |
| Model Name | Y5P 32GB |
| Model Number | Y5P |
| Network Frequency Band | LTE |
| Network | 4g |
| Network Type | LTE |
| Number of Cores | Octa Core |
| Operating System | Android |
| Pixels Per Inch | 295 |
| Primary Camera Feature | Single |
| Primary Camera Resolution | 8 MP |
| Processor Speed | 2 GHz |
| RAM Size | 2 GB |
| Screen Size | 5.45 inch |
| Secondary Camera Resolution | 5 MP |
| Sensor 1 | proximity_sensors |
| Sensor 2 | ambient_light_sensor |
| SIM Count | Dual SIM |
| SIM Type | Nano SIM |
| Voice Calling Capability | Yes |













Reviews
There are no reviews yet.