Redmi 9C Dual SIM 4G LTE
Redmi 9C Dual SIM 4G LTE
ABOUT THIS ITEM
- 13MP main camera captures every detail of your face in high resolution
- Powerful chipset accounts for seamless multitasking
- Furnished with a generously sized display for enhanced viewing
- High capacity battery powers the device for prolonged hours on a single charge
- Thin, lightweight body fits easily in the palm of your hand
- Available in Sunrise Orange, Twilight Blue, Midnight Gray
- Available in Capacity 32 GB
| Operating System Version | Android 10, MIUI 12 |
| Processor | MediaTek Helio G35 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Primary Camera Resolution | 13MP+2MP+2MP |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Battery Size | 5000 mAh |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Camera Type | Primary Camera + Secondary Camera |
| Charging Type | Micro USB |
| Colour Name | Sunrise Orange |
| Country of Origin | China |
| Display Type | IPS LCD |
| Expandable Memory Type | MicroSD |
| Flash | LED |
| Internal Memory | 32 GB |
| Maximum Expandable Memory | 256 GB |
| Model Name | Redmi 9C 32GB |
| Model Number | Redmi 9C Orange |
| Network Frequency Band | GSM/LTE/UMTS |
| Network | 4G LTE |
| Network Type | LTE |
| Number of Cores | Octa Core |
| Operating System | Android |
| Pixels Per Inch | 269 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Product Weight | 196 g |
| RAM Size | 2 GB |
| Screen Size | 6.53 inch |
| Secondary Camera Resolution | 5 MP |
| Sensor 1 | accelerometer |
| Sensor 2 | fingerprint_scanner |
| Sensor 3 | proximity_sensors |
| SIM Count | Dual SIM |
| SIM Type | Nano SIM |
| Version | International Version |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Wireless | 4G/3G/Wireless/Bluetooth |












Reviews
There are no reviews yet.