Redmi 9A Dual Sim 4G LTE
Redmi 9A Dual Sim 4G LTE
ABOUT THIS ITEM
- Massive battery keeps the performance unrushed with an uninterrupted experience
- Smart app access control allows others to use your device in a way that gives you full control
- Articulated to exude a sleek strength and refined style
- Comes with a beautiful 6.53 inch screen for crisp and clear video
- Available in Sky Blue, Granite Gray, Peacock Green
- Available in capacity 32 GB
| Camera Type | Primary Camera + Secondary Camera |
| Charging Type | Type-C |
| Colour Name | Peacock Green |
| Expandable Memory Type | MicroSD |
| Internal Memory | 32 GB |
| Maximum Expandable Memory | 512 GB |
| Model Name | Redmi 9A |
| Model Number | Redmi 9A |
| Network Frequency Band | LTE |
| Network | 4g_lte |
| Network Type | LTE |
| Operating System | Android |
| Primary Camera Resolution | 13 MP |
| RAM Size | 2 GB |
| Screen Size | 6.53 inch |
| Secondary Camera Resolution | 5 MP |
| SIM Count | Dual SIM |
| SIM Type | Nano SIM |
| Version | International Version |
| Voice Calling Capability | yes |
| Wireless | 4G/3G/Wireless/Bluetooth |













Reviews
There are no reviews yet.