Mi Note 10 Lite Dual SIM 4G LTE
Mi Note 10 Lite Dual SIM 4G LTE
ABOUT THIS ITEM
- Sleek and distinctive design makes it comfortable to grip and fashionable to carry around
- Brilliant AMOLED display that produces sharper contrast and more dynamic color for a much more immersive viewing experience
- Powerful chipset and processor ensures lag free gaming experience
- Available in Glacier White, Midnight Black, Nebula Purple
- Available in capacity 6GB/64GB & 6GB/128GB
| Android Version Name | Android 10, MIUI 11 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Primary Camera (MP) | 64+8+2+5 |
| Battery Size | 5260 mAh |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Camera Type | Primary Camera + Secondary Camera |
| Charging Type | Type-C |
| Colour Name | Midnight Black |
| Display Type | AMOLED |
| Flash | LED |
| Internal Memory | 128 GB |
| Model Name | Mi Note 10 Lite |
| Model Number | minote10lite1286blk |
| Network Frequency Band | LTE |
| Network | 4g_lte |
| Network Type | LTE |
| Number of Cores | Octa Core |
| Operating System | Android |
| Operating System Number | 10 |
| Processor Speed | 2.2 None |
| RAM Size | 6 GB |
| Screen Size | 6.47 inch |
| Secondary Camera Resolution | 16 MP |
| Sensor 1 | fingerprint_scanner |
| Sensor 2 | accelerometer |
| Sensor 3 | proximity_sensors |
| SIM Count | Dual SIM |
| SIM Type | Nano SIM |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Wireless | 4G/3G/Wireless/Bluetooth |











