Samsung Galaxy A71 Dual SIM 4G LTE
Samsung Galaxy A71 Dual SIM 4G LTE
ABOUT THIS ITEM
- Comes with a beautiful 6.7 inch screen for crisp and clear video
- Active noise cancellation with dedicated microphone filters ambient noise from the desired sound
- Flaunts a quad rear camera with LED flash that helps capture flawless shots in low light conditions
- Powerful RAM with powerful chipset accounts for seamless multitasking
- High performance battery offers an extended service life
- Available in Prism Crush Blue, Prism Crush Black, Prism Crush Silver
- Available in capacity 8GB/128 GB,
| Primary Camera | 64+12+5+5 MP |
| Display Resolution | 1080 x 2400 Pixels |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Operating System Version | One UI 2 |
| Battery Size | 4500 mAh |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Camera Type | Primary Camera + Secondary Camera |
| Charging Type | Type-C |
| Colour Name | Prism Crush Blue |
| Display Resolution Type | Full HD |
| Display Type | Super AMOLED |
| Expandable Memory Type | MicroSD |
| Flash | LED |
| Internal Memory | 128 GB |
| Maximum Expandable Memory | 1 TB |
| Model Name | Galaxy A Series |
| Model Number | SM-A715FZBGXSG |
| Network Frequency Band | LTE |
| Network | 4g_lte |
| Network Type | LTE |
| Number of Cores | Octa Core |
| Operating System | Android |
| Operating System Number | 10 |
| Pixels Per Inch | 393 |
| Processor Name | Qualcomm Snapdragon |
| Processor Number | SDM730 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| RAM Size | 8 GB |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Secondary Camera Resolution | 32 MP |
| Sensor 1 | fingerprint_scanner |
| Sensor 2 | accelerometer |
| Sensor 3 | gyroscope |
| SIM Count | Dual SIM |
| SIM Type | Nano SIM |
| Voice Calling Capability | yes |










