Apple iPad mini (2021)
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2021, September 14 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2021, September 24 |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 195.4 x 134.8 x 6.3 mm (7.69 x 5.31 x 0.25 in) |
| Weight | 293 g (Wi-Fi) / 297 g (Wi-Fi + Cellular) (10.34 oz) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
| Stylus support (2nd gen only) | |
| Display | |
|---|---|
| Type | Liquid Retina IPS LCD, 500 nits (typ) |
| Size | 8.3 inches, 203.9 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1488 x 2266 pixels, 3:2 ratio (~327 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Wide color gamut True-tone |
|
| Platform | |
|---|---|
| OS | iPadOS 15 |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| CPU | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU (5-core) |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | No |
| Internal | 64GB, 256GB |
| Main Camera | |
|---|---|
| Single | 12 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps; gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Single | 12 MP, f/2.4, 122˚ (ultrawide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@25/30/60fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Siri natural language commands and dictation | |
| Battery | |
|---|---|
| Type | Li-Ion, non-removable (19.3 Wh) |
| Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| Misc | |
|---|---|
| Colors | Space Gray, Pink, Purple, Starlight |
| Models | A2568 |












Reviews
There are no reviews yet.